(Kolajen) Collagen’in Bilinmeyen 12 Faydası

Collagen’ İn Bilinmeyen 12 Faydası

Kolajen, cildin güçlenmesini, yenilenmesini ve sağlıklı görünmesini sağlayan bir maddedir. Vücudumuzda yüksek miktarda kolajen bulunmasına rağmen zaman içerisinde hem yaşa bağlı olarak hem de dış faktörler nedeni ile kolajen miktarı azalmaya başlar. Bu durumda da öncelikli olarak cilt yüzeyinde kırışıklık, sarkma, sivilce, sağlıksız görünüm ve cilt bozukluğu gibi durumlar ortaya çıkar.

Collagenin bilinmeyen faydası oldukça fazladır. Genellikle, cilt yüzeyine iyi geldiği düşünülen kolajen, saç ve tırnak bakımında da yoğun olarak kullanılmaktadır. Collagenin faydaları sıralanacak olursa;

1-Cilt yüzeyinin sağlıklı görünmesini sağlar.
2-Saç ve tırnak bakımında kullanılabilir.
3-Selülit problemini ortadan kaldırır.
4-Cilt yüzeyindeki kırışıklık izlerini yok eder.
5-Sivilce ve akne oluşumunu engeller.
6-Güneş ve sivilce izlerini giderir.
7-Cildin daha çabuk yenilenmesini sağlar.
8-Cildin ışıldamasını ve pürüzsüz bir görüntü elde etmesine yardımcı olur.
9-Vücutta eklem ağrılarını giderir.
10-Tırnak ve saç köklerini güçlendirir.
11-Detoks olarak da kullanıldığı için toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
12-Metabolizmanın daha düzenli çalışmasını sağlar.

 Collagenin Faydaları İçin Hangi Tip Kolajen Kullanılmalı

Kolajen maddesi kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitler, vücudumuzda farklı noktalara nüfuz ederek, sağlıklı bir yapıya kavuşulmasına yardımcı olur. Özellikle, kolajen tip 1 olarak tabir edilen kolajen çeşidi, cilt yüzeyindeki rahatsızlıkları gidermek için tercih edilmektedir. Bu nedenle, kırışıklık, sivilce, akne izi gibi cilt yüzeyinde problemi olan kişiler cildin yenilenmesi açısından tip 1 kolajen türünü tercih etmelidir. En fazla tercih edilen kolajen çeşidi de yine tip 1 olarak bilinmektedir. Diğer kolajen türleri genel olarak kas, metabolizma, detoks ya da eklem problemleri için kullanılmaktadır.

 Collagenin Bilinmeyen Faydası Hangi Ürünlerden Sağlanır?

Kolajen maddesi farklı besinlerden ve ürünlerden sağlanabilir. Özellikle, farklı kolajen çeşitlerine ulaşmak için kolajen sağlayan besinler tercih edilebilir. Bu ürünler sayesinde kolajenin bilinmeyen faydalarına da erişebilirsiniz.

Vücudumuza en fazla kolajen sağlayan ürünler; sığır eti, balıketi, yumurta ve tavuk etidir. Bu besinlerin hepsinde farklı kolajen tipleri bulunmaktadır. Bu kolajen tipleri sayesinde yalnızca cilt yüzeyinde değil, kolajenin farklı bölgelere sağlayacağı faydalara da şahit olabilirsiniz. Özellikle, kas düzenleme, eklem ağrısı giderme, yara iyileştirme ve metabolizma dengeleme gibi faydalara bu kolajen besinleri sayesinde ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir